Home » Αθλητισμός » Ο ΠΑΟΚ στον τελικό μετά από 11 χρόνια

Ο ΠΑΟΚ στον τελικό μετά από 11 χρόνια

Ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση για τον τελικό του ΟΑΚΑ μετά από έναν επεισοδιακό ποδοσφαιρικό αγώνα στην Τούμπα, νικώντας τον Ολυμπιακό με 1-0. Κίτρινες, αποβολές, καβγάδες, αλλά και μια εντυπωσιακή έναρξη σε ένα παιχνίδι που διήρκεσε 3,5 ώρες!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου 75 λεπτών, με αφορμή το πρόβλημα μετά τη ρίψη γαύρων στον πάγκο του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα να χρειαστεί μεγάλο χρονικό διάστημα προκειμένου να καθαριστεί και να ξεβρωμίσει ο χώρος.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Σταύρος Μάνταλος έκανε συνεχής παρατηρήσεις, τονίζοντας πως σε περίπτωση νέας διακοπής, ο αγώνας δεν θα συνεχιζόταν. Σε εκείνο το σημείο χρειάστηκε η παρέμβαση του Ιβάν Σαββίδη, που επέφερε την τάξη και δεσμεύτηκε πως δεν θα υπάρξει το παραμικρό από την κερκίδα και ο αγώνας θα κυλήσει με ομαλό τρόπο.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε και πήρε το γήπεδο που του έδωσε πολύ εύκολα ο Ολυμπιακός, αλλά στην τελική πάσα δεν ήταν τόσο καλός όσο θα ήθελε. Ο Αθανασιάδης απείλησε την εστία του Μέγκιερι υπό δύσκολες συνθήκες (1′, 8′, 9′) αλλά δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τον Δικέφαλο του Βορρά που είχε τον έλεγχο του αγώνα, κυκλοφορούσε σωστά τη μπάλα και προσπαθούσε να βρει τρόπους να μπει στην περιοχή του Ολυμπιακού.

Ο Σλοβάκος μπορεί να μην σέρβιρε κάποιο γκολ στον Κλάους, αλλά ο ίδιος είχε τις δύο καλύτερες στιγμές του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενος την ικανότητα που έχει να συγκλίνει προς τον άξονα και να εξαπολύει ξαφνικά σουτ προς την εστία. Μία τέτοια φάση παραλίγο να βάλει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, όταν στο 35ο λεπτό δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Μέγιερι! Οκτώ λεπτά αργότερα ο Στοχ σημάδεψε καλύτερα προσπαθώντας να στείλει την μπάλα χαμηλά στη δεξιά γωνία της εστίας, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ήταν σε εγρήγορση και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε από εκεί που τελείωσε το πρώτο, με την διαφορά πως ο Αθανασιάδης αν και δέχθηκε ακόμα μία δύσκολη σέντρα, αυτή τη φορά κατάφερε να τελειώσει τη φάση με μία πολύ όμορφη και δύσκολη κεφαλιά. Ο Τζαβέλλας, έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά στο 47ο λεπτό και ο Κλάους με γυριστή κεφαλιά νίκησε κατά κράτος τον Μαρκάνο και τον Μέγιερι, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερά γωνία της εστίας του Ολυμπιακού και στον έβδομο ουρανό την Τούμπα που ξαναπήρε φωτιά.

Μετά το γκολ του Αθανασιάδη, ο αγώνας δεν είναι άξιος σχολιασμού. Η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη κλείστηκε πίσω, ενώ υπήρξαν πολλές διακοπές στην αναμέτρηση. Κατσουράνης και Μανιάτης συνεπλάκησαν και αμφότεροι είδαν δικαίως την κόκκινη κάρτα. Μετά από πολλές εντάσεις, ο Μάνταλος έδωσε 9 λεπτά καθυστερήσεις, τα οποία έγιναν 16 μετά τις νέες αψιμαχίες μετά την άδικη αποβολή του Νάτχο, σε ένα παιχνίδι μαραθώνιο. O Ολυμπιακός είχε την μεγαλύτερη του ευκαιρία στο 104′, όταν την καρφωτή κεφαλιά του Μαρκάνο, σταμάτησε πάνω στη γραμμή, ο Κίτσιου. Το τελικό σφύριγμα του Μάνταλου βρήκε τον ΠΑΟΚ στον τελικό μετά από 11 ολόκληρα χρόνια.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Τζαβέλλας (75′ λ.τρ. Λίνο), Σκόνδρας, Βίτορ, Ινσαουράλδε, Κάτσε, Κατσουράνης (67′ Λάζαρ), Νάτχο, Σαλπιγγίδης (90+4′ Κίτσιου), Στοχ, Αθανασιάδης

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Μπονγκ (83′ Σάμαρης), Μανωλάς, Μαρκάνο, Σαλίνο (72′ Σαβιόλα), Εντινγκά, Μανιάτης, Φουστέρ (72′ Μασάντο), Κάμπελ, Ντομίνγκεζ, Βαλντέζ

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας)
Βοηθοί: Χρήστος Σωτηρόπουλος (Αχαΐας), Αντώνης Καρατζίκας (Αθηνών)
Τέταρτος: Δημήτρης Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)
Γκολ: 47′ Αθανασιάδης
Κίτρινες: 52′ Κατσουράνης, 53′ Τζαβέλλας, 54′ Βίτορ, 58′ Σκόνδρας, 93′ Αθανασιάδης, 102′ Γλύκος / 6′ Κάμπελ, 53′ Ντομίνγκες, 64′ Βαλντέζ, 75′ Μανιάτης, 96′ Μέγιερι.
Κόκκινες: 89′ Κατσουράνης, 96′ Νάτχο (2η κίτρινη) / 89′ Μανιάτης